O súrodeneckých vzťahoch s Martinou Vagačovou

Dobrá správa! Akokoľvek hrôzostrašne znejú zvuky, ktoré ako výsledok údajnej „komunikácie“ vašich detí vychádzajú z detskej izby u vás doma, vedzte, že súrodenec je to najlepšie, čo vaše dieťa od vás do života dostane. Vďaka nemu vaše deti získajú do života veľa sociálnych a komunikačných zručností, nacvičia si riešenia rôznych problémov a vyskúšajú mnohé typy vzťahov, konfliktov a komplotov. Takéto povzbudenie a mnoho iných rád a tipov dostalo od lektorky efektívneho rodičovstva Martiny Vagačovej asi 25 rodičov, ktorí sa v sobotu 21.novembra 2015 zúčastnili na jej praktickej prednáške v rámci Narnijskej univerzity. Pre tých, čo nestihli prísť, tu máme opäť aspoň niekoľko dobrých rád – tentokrát od samotných rodičov:

Pre rodičov prvorodených od rodičov, ktorí sa tiež narodili ako prví v poradí: Venujte osobitný čas najstaršiemu dieťaťu a dajte mu najavo, že je prvé, vytúžené, dôležité a vzácne.

Pre rodičov najmladších súrodencov od rodičov, ktorí sa tiež narodili v tejto pozícii: Aplikujte v rodine rovnaký prístup a rovnaké pravidlá pre všetkých. Neporovnávajte deti medzi sebou navzájom ani s inými deťmi. Oceňte ich jedinečnú osobnosť a pri hľadaní riešení nezabudnite vypočuť všetky zainteresované deti.

Pre rodičov prostredných detí od rodičov prostredných: Dávajte si pozor na rovnomerné zaobchádzanie z hľadiska venovaného času, energie aj citov.

Pre rodičov jedináčikov od rodičov, ktorí žili ako jedináčikovia: Stanovte jasnejšie pravidlá. Nezaťažujte svoje dieťa prílišnou pozornosťou a dajte si pozor na rozmaznávanie.

Tešíme sa na Vás na ďalších prednáškach Narnijskej univerzity.

Martina Vagacova_1

Martina Vagacova_2

Archív

(c) 2017 Cirkevná základná škola Narnia