Čo sa v živote detí zmenilo za posledných 10–15 rokov?

obr01Čo sa v živote detí zmenilo za posledných 10–15 rokov?
Aký majú tieto zmeny dopad na vývin detí ?
Čo deti potrebujú ?
Ako by sme na to mali my dospelí reagovať – aby sme deťom pomohli?

Tieto otázky sme si kládli spoločne so skupinou detí a skupinou rodičov na konci školského roka 2013/2014, keď pustili do projektu „Spýtajme sa detí“. Chceli sme získať inšpiráciu a podnety – ako máme my, dospelí, spoločne sprevádzať naše deti ich detským svetom. Radi sa s vami podelíme o niektoré z našich zistení…

Čo hovoria deti?

Čo hovoria rodičia?

MENEJ ČASU TRÁVIME V RODINE? Rodičia trávia s deťmi menej času, ako by si želali.

„Rodičom chýba voľnosť – netrávia toľko času s deťmi.“„Mali by sme byť viacej s rodičmi, nepovedať im – teraz som unavená, idem sa hrať na počítači – ale isť im radšej pomôcť.“ „Dnes nás supluje škola, krúžky, babysiterky, starí rodičia a doba sa proste brutálne zrýchlila a my na tie deti proste nemáme čas… A je to o nás.“„Že každý žije svoj izolovaný svet v tej domácnosti.“

MENEJ ČASU VONKU? Deti trávia vonku menej času, majú menej voľného pohybu v prírode s kamarátmi, sú menej samostatné, prostredie vonku nie je bezpečné pre ich samostatnú hru…

„Že nie tak veľa sedieť pri počítači, ale viacej byť vonku.“„Tým deťom, čo bývajú v mestách,  chýba im les a príroda“ „Stali sme sa takými taxíkovými rodičmi, rozvozíme deti na krúžky a len málokedy  dovolíme svojim deťom len tak ísť pred bytovku a hrať sa sami.“

ZMENY VO VÝCHOVNOM PRÍSTUPE? Strácajú sa autority v živote detí?

„Deťom chýba dobrá výchova.“„Napríklad keď idú rodičia v aute a urobia niečo zlé a zastaví ich policajt, oni povedia nadávku, tak to malé dieťa si bude myslieť, že toto nie je škaredé slovo.“ „Dieťa, keď nechce, tak tú vec neurobí len preto, že ja mu to prikážem. Alebo to urobí, ale niekde inde mi to vráti- deti vždy vyhrajú, my rodičia nemáme šancu, ak sa pustíme do takéhoto boja s nimi.“„S dieťaťom máme mať vzťah, hranice a zodpovednosť.“

INFORMÁČNÉ TECHNOLÓGIE ZMENILI DETSTVO?

„Keby nebola elektronika, išli by sme viac na vzduch, mohli by sme viac pomáhať, viac čítať, lebo teraz – sadneme si pred telku a tak rýchlo to ubehne.“„Deti by mali menej používať elektroniku. Lebo z elektroniky sú  také unavené a také mrzuté.“ “Deti sú zručnejšie v používaní nových technológií, neuveriteľne rýchlo sa vedia prispôsobiť akejkoľvek novej situácii“„Majú ťažkosti porozprávať sa nevirtuálne.“„Deti strácajú súkromie, kontrolujeme ich cez mobily, aplikácie, na internetovej žiackej knižke vidíme známky skôr – ako o nich vie dieťa…“

AKO VPLÝVAJÚ ZMENY ŽIVOTNÉHO ŠTÝLU NA ZDRAVIE DETÍ? Zhoršovanie pozornosti, fyzickej výdrže, nárast netrpezlivosti, deťom chýba zdravé jedlo?

„Deťom chýba zdravšie jedlo.“„Že teraz sa už nevarí také dobré jedlo, čo pred tým. Napríklad bryndzové halušky sa už veľmi často nejedávaju.“ „Telesná zdatnosť je oveľa nižšia, deti sú technicky zručné, ale telesne sa nepohybujú.“„Neviem, či to majú z tých hier počítačových, alebo sú nevybehaní vonku – ale vedia reagovať tak „tvrdšie- taká netrpezlivosť obrovská“

RODIČIA MAJÚ POTREBU VZDELÁVAŤ SA?

„Na šoférovanie auta dostaneme vodičák, na zbraň zbrojný pas – ale keď chceme mať dieťa, nie sme ničím zaviazaní, nijakým školením a zrazu nám dajú tú najkrajšiu vec na svete… a my vlastne nevieme“


obr02 obr03obr04

Tento projekt bol realizovaný vďaka podpore z projektu Komunity priateľské deťom, ktorý organizuje Nadácia pre deti Slovenska. Tento projekt je podporený prostredníctvom Programu švajčiarsko-slovenskej spolupráce.

Archív

(c) 2017 Cirkevná základná škola Narnia